مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان عنوان کرد: ارتقای شاخص‌های‌ کتابخانه‌ای همدان با اقدامات پژوهش‌محور/ انجام 47 عنوان پژوهش مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان برنامه‌ریزی پژوهش محور را شاخصه اصلی اقدامات کتابخانه‌ای در این استان دانست.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، دکتر عاطفه زارعی؛ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، با اشاره به اهمیت پژوهش و پژوهشگری در برنامه‌ریزی و اقدامات سازمانی، بیان داشت: کتابداران و کارکنان دلسوز و متعهد اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان علاوه بر ارائه خدمات شایان در راستای ارتقای کیفیت خدمات و پاسخ‌گویی به نیاز مراجعه کنندگان به پژوهش در زمینه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی نیز اهتمام ویژه‌ای داشته‌اند.
دکتر زارعی ضمن تقدیر از عملکرد سازنده کتابداران و نقش آنها به عنوان کتابداران پژوهش محور اظهار داشت: انجام تحقیقات در حوزه کتابخانه‌های عمومی توسط کتابداران نشان از پویایی و بالندگی بیش از پیش فرهنگ کتابخوانی در آینده دارد.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، اضافه کرد: امید است با نهادینه شدن فرهنگ پژوهش محوری در سطح تمامی کتابخانه‌ها، برنامه‌ریزی‌های دقیقتر و هدفمندتری برای پیش برد رسالت این نهاد مقدس صورت پذیرد.
وی، با اشاره به اینکه «47 عنوان کار پژوهشی از سال 91 تاکنون در اداره‌کل کتابخانه‌های استان انجام‌شده است»، اظهار کرد: در این مدت ‌19 عنوان پایان‌نامه، 7 عنوان مقاله علمی ‌ـ پژوهشی، 19 عنوان مقاله همایش‌ها و 2 عنوان طرح پژوهشی گردآوری‌شده است.
دکتر عاطفه زارعی با اشاره به توزیع موضوعی پژوهش‌ها، گفت:‌ در موضوع ارگونومی هفت عنوان، در موضوع مطالعه و خواندن 6 عنوان، در موضوع خدمات و امکانات 12 عنوان، در خصوص جذب مخاطب و عضویت 4 عنوان، در مهارت‌های ارتباطی 3 عنوان، در سواد اطلاعاتی 2 عنوان و در خصوص سایر موضوعات 5 عنوان پژوهش صورت گرفته است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با اشاره به اینکه «در 8 مورد باقی‌مانده، عنوان مقاله و پایان‌نامه مشترک است»، افزود: یافته‌ها در بررسی وضعیت ارگونومیکی کتابداران نشان می‌دهد علی‌رغم جوان بودن کتابداران شاغل در کتابخانه‌های عمومی استان وضعیت ارگونومیکی آن‌ها در شرایط مطلوبی نیست ولی آشنایی کتابدار با اصول ارگونومی و کاهش ابتلا به عوارض اسکلتی عضلانی را به دنبال دارد.
دکتر زارعی با اشاره به نتایج مطالعات "خواندن و مطالعه" بیان داشت: به نظر می‌رسد بین ابزارهای رسانه‌ای و تبلیغاتی و توسعه‌ی مطالعه‌ی کاربران رابطه معنی‌داری وجود دارد که با استناد به نتایج این پژوهش‌ها می‌توان گفت در ابتدا باید فرهنگ رسانه‌ای یا به عبارتی چگونگی استفاده درست از رسانه‌ها بین اقشار مختلف ترویج یابد و درنهایت تمام ظرفیت‌های رسانه‌ای جهت ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی مورداستفاده قرار گیرند.
وی به پژوهش‌های حوزه "کیفیت خدمات و امکانات" اشاره کرد و افزود:‌ یافته‌ها نشان می‌دهد وضع موجود کیفیت ارائه خدمات کتابخانه‌های عمومی، از حداقل انتظار کاربران بیشتر است؛ ولی بین حداکثر انتظارات کاربران و سطح واقعی کیفیت خدمات فاصله وجود دارد.
دکتر زارعی با اشاره به اینکه «علاوه بر اینکه توزیع و مکان‌یابی کتابخانه‌های عمومی شهر همدان به‌گونه‌ای است که توانایی پاسخگویی به نیازهای شهروندان را ندارد»، ادامه داد: کتابخانه‌های عمومی استان همدان در پنج شاخص منابع، فضا، عضو، امانت و کارکنان با سند چشم‌انداز 1404 فاصله‌دارند که باید با برنامه‌ریزی این روند اصلاح گردد.
دکتر زارعی در خصوص جذب مخاطب و عضویت در کتابخانه‌های عمومی، افزود: یافته‌های پژوهش‌ها نشان می‌دهد فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی بر مدیریت روابط با مشتری در کتابخانه‌ی عمومی نقش مثبتی ایفا می‌کند اما عواملی مانند استرس شغلی کتابداران، جابجایی آن‌ها و همچنین عدم آشنایی کتابداران بامهارت‌های ارتباطی می‌تواند کاهش عضویت را به همراه داشته باشد.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان ضمن تشریح یافته‌های سایر مطالعات افزود: پژوهش موتور محرک پیشرفت و توسعه هر سازمانی محسوب می‌شود یعنی هر نوع پیشرفت و توسعه، ارتباط مستقیمی با تحقیقات علمی و بهره‌گیری از نتایج آن دارد و از به همین جهت اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان در راستای بهره‌گیری از نتایج پژوهش‌های انجام‌شده در تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی‌های آتی اقدام به جمع‌آوری پژوهش‌های صورت گرفته و تحلیل نتایج آن‌ها کرده است.
دکتر زارعی در پایان افزود: با تشکیل کارگروه پژوهشی در اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی مقدمات و برنامه‌ریزی‌های لازم برای ترسیم روند پژوهشی و استفاده از ظرفیت کتابداران محقق و پژوهشگر در راستای رفع موانع بر اساس مطالعات علمی در دست اقدام است.